a priori
a priori szó jelentése
Az "a priori" kifejezés latin eredetű és a filozófiában használt fogalom. Magyarul azt jelenti, hogy "azelőtt", és arra utal, hogy egy adott dolog vagy ismeret az érzéki tapasztalat előtt vagy függetlenül tőle létezik. Az "a priori" fogalmát Immanuel Kant, a 18. századi német filozófus fejlesztette ki részletesebben. Szerinte az "a priori" ismeretek olyan tudások, amelyek nem származnak az érzéki tapasztalatból, hanem a tudat saját szerkezetéből vagy az emberi gondolkodás alapvető feltételeiből erednek. Ezek az ismeretek univerzálisak és szükségszerűek, tehát minden emberre vonatkoznak és nem változnak idővel vagy helytől függően. Például az aritmetikai műveletek (pl. összeadás, kivonás) vagy a logikai alapelvek (pl. nem lehet egyszerre igaz és hamis egy állítás) a priori ismereteknek tekinthetők. Az "a priori" tehát ellentétben áll az "a posteriori" kifejezéssel, amely az érzéki tapasztalaton alapuló ismeretekre utal. Az "a posteriori" ismeretek a tapasztalatból származnak, és a konkrét érzéki tapasztalatokon keresztül szerezhetők meg.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
Az "a priori" kifejezés latin eredetű, és szó szerint a "prior" (előbbi, korábbi) jelentésű "a" előtaggal kombinálva azt jelenti, hogy valami előzetes vagy előre meghatározott. Az "a priori" kifejezést először Immanuel Kant használta a filozófiában, aki a tudás két fajtáját különböztette meg: az "a priori" és az "a posteriori" ismereteket.
Az "a priori" fogalmát Kant azáltal határozta meg, hogy az olyan ismeretekre utal, amelyek objektívek és univerzálisak, tehát nem függenek az érzékszerveinktől vagy a tapasztalatainktól. Az ilyen ismeretekről azt mondja, hogy előzetesen megérthetőek vagy megtudhatóak anélkül, hogy tapasztalatot szerezünk róluk.
A pontos etimológia nem egyértelmű, de feltételezik, hogy a "prior" szó eredetileg a latinban található "prius", ami "előbb" vagy "korábban" jelentést hordozza. Az "a priori" kifejezés tehát arra utal, hogy egy adott dolog vagy ismeret már előre létezik vagy elérhető anélkül, hogy tapasztalatot szereznénk róla.
Az "a priori" kifejezés jelentőségét és alkalmazását a filozófia mellett számos más tudományág is felhasználja, például a matematika vagy a logika területén.
Szófaja és helyesírása
ragadvány
Példamondatok
1. Az a priori tudás alapvetően a tapasztalati tapasztalatokon kívül áll.
2. Sok filozófus úgy gondolja, hogy az igazság a priori módon ismerhető meg.
3. Az a priori érvelés logikai axiómákon és előfeltevéseken alapul.
4. Az a priori ismeretek nem szorulnak külső tapasztalatra vagy megerősítésre.
5. Az a priori jellegzetességek deduktív ok-okozati kapcsolatokon alapulnak.
6. Az a priori gondolkodásmód sokszor az intuitív megértésre épül.
7. Az a priori elemzés segít feltárni az egyes fogalmak belső összefüggéseit.
8. Az a priori igazságokat gyakran formális nyelven fejezik ki.
9. Az a priori tudás megszerzése sokszor következtetéseken és logikai műveleteken alapul.
10. A matematika területén sok alkalmazott módszer az a priori elemeire támaszkodik.
Rokonértelmű szavak
előzetes, előre meghatározott, előzetesen feltételezett, előzetes ismeretekre alapozott, előzetes tapasztalatokra épülő
Fonetikus átírás
eɪ prɪˈɔraɪ